Academic Bees
2019-2020 Academic Bee Schedule and Results
Geography Bee: Tuesday, November 26, 2019 (after Mass)
Classroom winners are:
8th Grade: Paul Mendez and V. G.
7th Grade: Tyler Ripple and Nic Todd
6th Grade: Josef Hanson and Deakon Masterson
5th Grade: Colin Jeffrey and Luke Ripple
4th Grade: Alex Smith and Xander Smith
Geography Winners:
1st Place: Paul Mendez
2nd Place: V.G.
3rd Place: Nic Todd
Spelling Bee: Tuesday, December 3, 2019 (after Mass)
Classroom winners are:
8th Grade: Madison Zollinger and Olivia M.
7th Grade: Cooper Naatz and Christian Rogers
6th Grade: Josef Hanson and Colsen White
5th Grade: Spencer Keim and Catherine Smith
Spelling Bee Winner for the 2019-2020:
Olivia M.
Runner-up:
Colsen White
Science Bee: Tuesday, December 17, 2019 (after Mass)
Classroom winners are:
8th Grade: Olivia M. and Paul Mendez
7th Grade: Ava Smith and Christian Rogers
6th Grade: Michael Smith and Deakon Masterson
5th Grade: Unnamed and Catherine Smith
4th Grade: Courtney Haynes and Miranda Wagner
School Science Bee Winners:
1st Place: Paul Mendez
2nd Place: Olivia M.
3rd Place: Ava Smith
History Bee: Tuesday, January 7, 2020 (after Mass)
Class Room winners are:
8th Grade: Paul Mendez and V. G.
7th Grade: Hannah Shelburne and Joey Sekel
6th Grade: Josef Hanson and Deakon Masterson
5th Grade: Ty Budenz and Colin Jeffrey
4th Grade: Andrew Cook and Courtney Haynes
School History Bee Winners:
1st Place: Paul Mendez
2nd Place: V. G.
3rd Place: Deakon Masterson
2018-2019 Academic Bee Results
Geography Bee: Tuesday, November 20, 2018 (after mass
Classroom winners were:
8th Grade: Joe Dodane and Janu Sorn
7th Grade: JJ Cabral and V. G.
6th Grade: Cooper Naatz and Ava Smith
5th Grade: Deakon Masterson and Beau Stoppenhagen
4th Grade: Ty Budenz and Unnamed
Geography Winners:
1st Place: V. G.
2nd Place: Joe Dodane
3rd Place: JJ Cabral
Spelling Bee: Friday, December 7, 2018 (after mass)
Classroom winners were:
8th Grade: Skyler Hall and Nyles Knapke
7th Grade: Olivia M. and Madison Zollinger
6th Grade: Bridgette Haynes and Cooper Naatz
5th Grade: Colsen White and McKenna Zollinger
Spelling Bee Winner for the 2018-2019:
Skyler Hall
Runner-up:
Cooper Naatz
Science Bee: Friday, December 14, 2018 (after mass)
Classroom winners were:
8th Grade: Joe Dodane and Lucas Knipp
7th Grade: Olivia M. and Paul Mendez
6th Grade: Bridgette Haynes and Christian Rogers
5th Grade: Deakon Masterson and Beau Stoppenhagen
4th Grade: Ty Budenz and Unnamed
School Science Bee Winners:
1st Place: Paul Mendez
2nd Place: Olivia M.
3rd Place: Christian Rogers
History Bee: Friday, December 21, 2018 (after mass)
Classroom winners were:
8th Grade: Joe Dodane and Darsen Girod
7th Grade: V. G. and Paul Mendez
6th Grade: Cooper Naatz and Ava Smith
5th Grade: Deakon Masterson and Josef Hanson
4th Grade: Unnamed and Katy Roberts
2017-2018 Academic Bee Results
Congratulations to our winners!
Geography Bee: November 22nd
Class Room winners were:
8th Grade: Unnamed and Nelson Knapke
7th Grade: Joseph Dodane and Darsen Girod
6th Grade: Paul Mendez and Olivia M.
5th Grade: Shelby Hanson and Cooper Naatz
4th Grade: Josef Hanson and James Nichter
School Geography Bee Winners:
1st Place: Unnamed
2nd Place: Paul Mendez
3rd Place: Joseph Dodane
Spelling Bee: December 6th
Class Room winners were:
8th Grade: Layla Meyer and Hunter Rogers
7th Grade: Darsen Girod and Tanner Whitman
6th Grade: Elizabeth Palumbo and Brooke Sutter
5th Grade: Cooper Naatz and Christian Rogers
Spelling Bee Winner for the 2017-2018:
Elizabeth Palumbo
History Bee: December 20th
Class Room winners were:
8th Grade: Unnamed and Drake Lomont
7th Grade: Joseph Dodane and Nyles Knapke
6th Grade: Paul Mendez and Elizabeth Palumbo
(JJ Cabral was 3rd and stood in for Elizabeth due to her absence)
5th Grade: Shelby Hanson and Christian Rogers
4th Grade: Jacob Krauss and Areanna Williams
School History Bee Winners:
1st Place: Joseph Dodane
2nd Place: Unnamed
3rd Place: Nyles Knapke
The following students qualified for the Regional History Bee contest held in Indianapolis on Thursday, April 5th.
8th Graders: Unnamed and Drake Lomont
7th Graders: Joseph Dodane and Nyles Knapke
6th Grader: Paul Mendez